مقالات

روش‌های طراحی اتاق فرار

روش‌های طراحی اتاق فرار

اگر به دنیای اتاق‌های فرار علاقه داشته باشید و یا اینکه قبلا چندین اسکیپ روم را امتحان کرده باشید، احتمالا تاکنون به این نکته پی برده اید که مهم ترین عنصر در لذت بردن بیشتر از اتاق‌های فرار، روش‌های طراحی و دیزاین آن ها است. یک طراحی حرفه ای و کامل که بتواند حس واقعیت را به ما القاء کند می‌تواند لذت و هیجان اتاق فرار را به بیشترین حد خود برساند.در این بخش از گیم فور فان، به بررسی نحوه طراحی اتاق فرار و هزینه ساخت اتاق فرار خواهیم پرداخت تا با این صنعت جذاب بیشتر آشنا شوید.

طراحی اتاق فرار به چه صورت است

برای داشتن یک اسکیپ روم کامل و بی نقص که بتواند یک حس کامل را به شرکت کنندگان آن بدهد، رعایت موارد زیر دارای اهمیت بسیاری است:


 پیدا کردن مکان مناسب

قبل از شروع به طراحی اتاق مورد نظر خود، باید از مناسب بودن مکان خود مطمئن شوید. میزان مساحت، نوردهی و آب و هوای اتاق فرار، تاثیر زیادی در نحوه طراحی اتاق دارد.


طراحی سناریوی اسکیپ روم

مانند یک فیلمنامه، اتاق‌های فرار نیز دارای داستان و سناریو هستند. هرچه سناریوی اتاق شما به واقعیت نزدیک تر باشد، شرکت کنندگان نیز حس بهتری نسبت به ماجراجویی خود خواهند داشت. برای نوشتن یک سناریوی کامل و جذاب به افراد خلاق و باهوشی نیاز خواهید داشت.


طرح معماها

حال که از داستان اصلی اتاق خود مطمئن شده اید، نوبت به ایجاد پازل‌ها و معماهای اتاق فرار می‌رسد. بسته به سلیقه خود، می‌توانید معماها را در هر نوع سختی که دوست دارید طراح کنید:
ساده: شامل معماهایی ساده و تک مرحله ای است
متوسط: دارای معما و پازل‌هایی چند مرحله ای است ولی سطح سوالات و پازل‌های آن ساده است.
سخت: در این معماها، همه سوالات به یکدیگر وصل بوده و هرنوع خطا در حل مسائل باعث اشتباه در حل دیگر مسائل نیز می‌شود.

مطالعه :  آموزش ساخت اتاق فرار در خانه


برآرود تجهیزات اتاق فرار

حال که از سناریو و معماهای خود مطمئن شده اید، نوبت به محاسبه کردن مواد و وسایل لازم سناریوی اتاق فرار می‌رسد. هرچه معماهای شما خلاقانه تر باشد، به تجهیزات عجیب و غریب تری نیاز خواهید داشت و پیدا کردن آن‌ها نیز دشوار تر خواهد بود.


برآورد هزینه طراحی اتاق فرار

لیست تجهیزات اسکیپ روم را در جلوی خود قرار دهید و به محاسبه هزینه هر کدام از آن‌ها بپردازید. هرچه تجهیزات اتاق شما عجیب تر و کمیاب تر باشد، هزینه آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد. بسیاری از شرکت‌های سازنده اتاق‌های فرار از وسایلی در طراحی اتاق فرار خود استفاده می‌کنند که تا کنون در بازار وجود نداشته و بنابراین مجبور هستند آن‌ها را به طور ویژه ای و از شرکت‌های خاصی سفارش دهند!
از سوی دیگر نیز، هزینه استخدام افراد برای انجام هماهنگی‌های لازم را نیز در نظر بگیرید.


استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند در طراحی

در طراحی اسکیپ روم خود از وسایل هوشمند سازی مختلف استفاده کنید. منظور از هوشمند سازی استفاده از وسایل و تجهیزات الکترونیکی، سنسورهای مختلف و سیستم‌های کنترلی و امنیتی می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی بر بهبود شرایط بازی خواهند داشت.

 

نکاتی که در هنگام طراحی اتاق فرار باید به آن توجه داشت

بسته به  روحیات و علاقه مندی‌های شرکت کنندگان در بازی، اتاق‌های فرار در ژانر‌های متفاوتی ارائه می‌شوند:

۱. در نظر گرفتن امنیت و سلامت شرکت کنندگان
۲. توجه به اصول روانشناسی در طراحی سناریو و نوع المان‌ها و رنگ و موزیک به کار رفته در محیط
۳. رعایت و احترام به قوانین کشور در طراحی سناریو و اتاق ها
۴. ایجاد تنوع و تغییر در بازی‌های مختلف و جلوگیری از تکراری شدن بازی‌ها

سخن پایانی

طراحی اتاق فرار، کاری سخت و دشوار است و برای داشتن اتاق فراری ایده آل، رعایت یک سری از موضوعات می‌تواند کمک شایانی به طراحی شما بکند.در این مطلب سعی کردیم تا با بررسی یک سری نکات در مورد راه و روش‌های طراحی اتاق فرار، شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید