مقالات

معرفی قفل های اتاق فرار و نکات طلایی برای حل کردن آن ها

معرفی قفل های اتاق فرار و نکات طلایی برای حل کردن آن ها

اتاق فرار به عنوان یک بازی تیمی و ماجراجویی طراحی شده است که در آن شرکت کنندگان باید با حل معماها، پیدا کردن کلیدها و قفل ها، فرار از یک اتاق محدود شده را تجربه کنند. قفل های اتاق فرار ابزارهای مهمی هستند که در اتاق های فرار و بازی های تیمی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این نوع از قفل ها با ایجاد چالش های مختلف و رمزگشایی ها، شرکت کنندگان را به یافتن مسیری برای خروج از اتاق ترغیب می‌کنند. در حال حاضر، اتاق های فرار به عنوان یکی از محبوب ‌ترین فعالیت‌ های تفریحی و گروهی شناخته می‌شوند.در این مقاله از گیم فور فان، به معرفی انواع قفل های اتاق فرار و نکات طلایی برای حل کردن آن‌ها می ‌پردازیم.

انواع قفل های اتاق فرار و نحوه باز کردن آن 

انواع قفل های اتاق فرار عبارتند از :

 قفل های کلیدی

قفل های کلیدی یکی از ساده ترین انواع قفل ها هستند. این قفل ها بر روی درب یا صندوق اتاق نصب می شود و برای باز کردن آن باید از یک کلید مناسب استفاده کنید. برای حل قفل های کلیدی در اتاق فرار، شما باید به دنبال کلید هایی باشید که ممکن است در سراسر اتاق پنهان شده باشند.ممکن است در اتاق فرار بیش از یک قفل کلیدی وجود داشته باشد، بنابراین باید به دقت کلیدها را با درب ها یا صندوق های اتاق مطابقت دهید تا قفل صحیح را باز کنید و به مراحل بعدی ادامه دهید.

قفل های عددی

از دیگر انواع قفل های اتاق فرار، قفل های عددی هستند. برای باز کردن این قفل‌های رمزگذاری شده، شما باید با حل معماها و رمزگشایی نشانه‌ها، کدهای عددی را پیدا کنید؛ دنبال اعدادی باشید که در اتاق پراکنده شده اند، حتی اگر نامرتبط به نظر برسند. اعداد را یادداشت کنید یا به خاطر بسپارید؛ پس از آن  ترکیب های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که قفل باز شود.

قفل های جهتی

قفل جهتی نوعی دیگر از انواع قفل اتاق فرار است که در مرکز آن، یک صفحه یا دایره وجود دارد. شما باید هنگام وارد کردن رمز، این صفحه را در ۴ جهت اصلی حرکت بدهید.برای باز کردن این قفل باید اطلاعات موجود در اتاق را با دقت بررسی کنید. مثلاً ممکن است در اتاق نماد ها، فلش‌ ها یا الگو های دیگری وجود داشته باشد. شما باید این فلش ها و الگوها را به ترتیب روی قفل وارد کنید. اما نکته ی مهم این است که قبل از وارد کردن رمزها، باید قفل را ریست کنید. یعنی باید زبانه ی قفل را سه بار به داخل فشار دهید تا قفل ریست شود.

 قفل های دکمه ای یا فشاری

از دیگر قفل های اتاق فرار، قفل های فشاری هستند. این قفل ها دارای دکمه ها و اعداد هستند. اگر دکمه های موجود روی قفل ۱۰ عدد باشد، رمز شما ۵ رقمی است و اگر تعداد دکمه ها ۸ عدد باشد رمز ۴ رقمی خواهد بود. برای باز کردن این نوع قفل باید نشانه های موجود در اتاق را پیدا کنید و رمز را وارد کنید. ترتیب وارد کردن اعداد در قفل های فشاری اهمیتی ندارد. اما اگر رمز را اشتباه وارد کردید حتما باید قفل را ریست کنید. 

مطالعه :  آشنایی با اصطلاحات اتاق فرار

قفل های رمزی

قفل های رمزی دارای اعداد، حروف و یا نمادهایی هستند که همگی در یک خط به صورت افقی یا عمودی قرار دارند. برای حل قفل های رمزی در اتاق فرار، باید رمزها، حروف یا نماد موجود در اتاق را جمع آوری کنید. در مرحله بعد باید این اعداد یا علائم را ترکیب کنید و ترتیب درست را پیدا کنید تا بتوانید قفل را باز کنید و به مراحل بعدی بروید. توجه کنید که این رمز ممکن است یک کلمه باشد.

 قفل گاوصندوقی

یکی از سخت ترین قفل های اتاق فرار قفل گاوصندوقی است. روی این نوع قفل ها درجات و یا اشکالی درج شده و رمز آن ها ۳ عدد و یا کمتر است. قبل از وارد کردن رمز باید قفل را ریست کنید. برای ریست کردن قفل گاوصندوقی، ابتدا باید صفحه ی روی قفل را دو دور کامل بچرخانید تا به نشانگر بالای قفل برسید. به این ترتیب قفل ریست خواهد شد. با توجه به اینکه باز کردن این نوع قفل اتاق فرار کمی سخت است، در ادامه با مثال نحوه ی باز کردن این قفل ها را بررسی می کنیم.فرض کنید که رمز شما سه عدد ۵، ۲۰ و ۳۵ است.

  • در مرحله اول باید صفحه را سه دور در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. یعنی در دور سوم روی عدد ۵ بایستید.
  • در مرحله ی بعد باید صفحه را دو دور و برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید. یعنی یک بار از عدد ۲۰ رد شوید و دور دوم روی آن بایستید و کمی صبر کنید.
  • در مرحله ی آخر صفحه را یک بار در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا به عدد ۳۵ برسید. سپس زبانه قفل را به بالا بکشید تا قفل باز شود.به بیان ساده تر، باید صفحه را ۳ بار به سمت راست، ۲ بار به سمت چپ و مجددا ۱ بار به سمت راست بچرخانید.

در آخر مهم ترین نکته و بهترین راه برای باز کردن قفل های اتاق فرار، داشتن دقت و تمرکز، همکاری با هم تیمی ها، بررسی دقیق محیط و زمان بندی و مدیریت زمان است. با توجه به این نکات می توانید تجربه ی فوق العاده و موفقیت آمیزی در حل کردن رمزها و باز کردن قفل ها داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله از گیم فور فان، با قفل های اتاق فرار آشنا شدیم و راه های باز کردن انواع قفل ها را یاد گرفتیم. با توجه به نکات گفته شده در این بخش، می توانید تجربه ی فوق العاده و موفقیت آمیزی در حل کردن رمزها و باز کردن قفل ها داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید