مقالات

هر آنچه که قبل از انتخاب اتاق فرار باید بدانید

هر آنچه که قبل از انتخاب اتاق فرار باید بدانید

اتاق فرار ( اسکیپ روم ) یکی از بازی های مهیج و نشاط آور در  سراسر جهان محسوب می شود که در کشور ما از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. این بازی که به صورت گروهی انجام می شود می تواند شما را برای یافتن پاسخ معماهای گوناگون به چالش بکشد. اگر برای نخستین بار است که قصد دارید بازی اتاق فرار را تجربه کنید، قبل از رزرو بلیط اتاق فرار یا خرید آن باید نکات مهمی را در نظر بگیرید تا بتوانید تجربه یک بازی لدت بخش را در کنار هم تیمی هایتان داشته باشید. به همین دلیل در این مقاله از گیم فور فان قصد داریم تا به معرفی نکات مهم اتاق فرار بپردازیم که با توجه به آن ها می توانید انتخاب بهترین اتاق فرار را داشته باشید. بنابراین خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

نکات مهم در انتخاب یک اتاق فرار مناسب

پس از آشنایی اولیه با اتاق فرار در ادامه به معرفی مهم ترین نکات اتاق فرار خواهیم پرداخت تا بتوانید تجربه خوب و موفقی را در کنار هم گروهی های خود در این بازی داشته باشید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تشکیل یک تیم خوب

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند بازی اسکیپ روم را به یک تجربه شگفت انگیز و فوق العاده تبدیل کند، انتخاب هم تیمی های خوب و خلاق است. به طور معمول افراد ترجیح می دهند تا این بازی را در کنار کسانی انجام دهند که آن ها را می شناسند و می توانند با کمک یکدیگر برای معماهای اسکیپ روم پاسخ مناسبی را پیدا کنند.

اما با این وجود کسانی هم هستند که تمایل دارند تا این بازی پر هیجان را در کنار افراد جدید تجربه کنند. در هر صورت داشتن هم تیمی های خلاق یکی از مهم ترین نکات در انتخاب یک اتاق فرار مناسب است.

تم اتاق فرار

در حال حاضر اتاق های فرار در سبک ها و ژانرهای متفاوت و گوناگونی وجود دارند که علاقه مندان می توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند. به طور کلی انتخاب تم اتاق فرار می بایست با توجه به علایق و روحیات تیم شما صورت گیرد.

ممکن است بیشتر افراد تشکیل دهنده گروه شما دارای یک روحیه حل مسئله باشند که از انجام بازی اتاق فرار در سبک های مختلف لذت ببرند. بنابراین در ابتدا گروه خود را بسنجید تا مشخص شود کدام یک از سبک های اتاق فرار مانند: اتاق فرار معمایی، اتاق فرار هیجانی، اتاق فرار ترسناک و… برای آن ها مناسب تر است.

سطح دشواری اتاق فرار

سطح دشواری اتاق فرار را با توجه به گروه خود در نظر بگیرید. برخی از اتاق ها چالش بر انگیزتر از اتاق های دیگر هستند و معمولا افراد باتجربه به سراغ اینگونه از اتاق ها می روند . اگر برای اولین بار است که اسکیپ روم را تجربه می کنید بهتر است در ابتدا به سراغ اتاق هایی بروید که سطح دشواری کمی دارند. سطح دشواری کم معمولا برای افرادی مناسب است که تجربه ای از رویدادهای اتاق فرار ندارند و نمی دانند در اتاق فرار چه اتفاقاتی انتظارشان را می کشد.

مطالعه :  10 تا از بهترین اسکیپ روم‌های جهان

سطح دشواری متوسط نیز برای افرادی مناسب است که حداقل چند بار بازی را انجام داده اند و نسبت به رویدادهای اتاق ها از آمادگی نسبی برخوردار هستند.

مدت زمان بازی اسکیپ روم

شاید در ابتدا تصور کنید که مدت زمان بازی یک ساعت است اما باید در نظر داشت که هر ژانر اتاق فرار مدت زمان خاص خود را دارد و شما باید در مدت زمان تعیین شده معماهای مورد نظر را حل کنید. بنابراین اگر برای انجام بازی اسکیپ روم برنامه ریزی می کنید باید مدت زمان بازی را در نظر داشته باشید. برای مثال چنانچه مدت زمان بازی کوتاه باشد باید مراحل را با دقت و سرعت بالا انجام دهید و هر فرد مسئولیت مشخص شده ای داشته باشد تا زمان بازی از دست نرود.

تعداد بازیکنان مجاز در بازی

یکی از موارد مهم در انتخاب اتاق فرار تعداد بازیکنان مجاز برای شرکت در بازی است. در برخی از ژانرها تعداد بازیکنان مجاز بین ۴ تا ۶ نفر و در برخی دیگر بین ۶ تا ۱۲ نفر است. به همین دلیل قبل از انتخاب سبک مورد نظر خود حتما باید تعداد افراد را مد نظر داشته باشید. همچنین اگر برای انجام بازی تعداد افراد گروه شما به حد نصاب نرسد، با گروه های کوچک تر تلفیق خواهید شد و بازی را انجام خواهید داد.

محل اتاق فرار

برای آنکه بتوانید یک انتخاب اتاق فرار خوب را داشته باشید حتما باید به محل آن توجه ویژه ای داشته کنید. زیرا دور بودن مسیر باعث می شود تا شما بخش زیادی از انرژی خود را صرف رسیدن به محل اسکیپ روم کنید و در هنگام بازی نتوانید آن طور که باید معما ها را حل کرده و از اتاق فرار خارج شوید. بنابراین سعی کنید تا اتاق فراری که انتخاب می کنید از دسترسی راحتی برخوردار باشد.

رزرو خصوصی یا عمومی اسکیپ روم

نکته ی مهم دیگری که در انتخاب اتاق فرار برتر باید در نظر داشته باشید، رزرو خصوصی یا عمومی اسکیپ روم است. در رزرو خصوصی تعداد اعضای گروه شما حتما باید به ظرفیت مجاز برای شرکت در بازی رسیده باشد. در صورتی که تعداد اعضای شما کم‌تر از حد مجاز باشد، با گروه های کوچک تر دیگر ترکیب شده و سپس بازی را انجام خواهید داد. بسیاری از افراد تمایل دارند تا بازی را با گروه خصوصی خود انجام دهند. بنابراین حتما قبل از انتخاب اتاق فرار مناسب به تعداد اعضای گروه خود توجه ویژه ای داشته باشید.

قیمت اتاق فرار

قیمت اتاق فرار معمولا به عوامل مختلفی مانند نوع اتاقی که انتخاب خواهید کرد، محل اتاق فرار ، مدت زمان آن و… بستگی دارد. هرچند نباید از این نکته هم گذشت که اتاق فرار های مجازی نسبت به نوع حضوری آن از قیمت کم تری برخوردار است. در واقع این نوع از اسکیپ روم ها به علت مجازی بودن آن به اندازه اتاق های فرار واقعی لذت بخش نخواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب از وب سایت گیم فور فان سعی کردیم تا نکات مهمی را در انتخاب اتاق فرار مناسب به شما خوانندگان محترم معرفی کنیم. با این وجود اگر برای نخستین بار است که قصد دارید بازی اتاق فرار را تجربه کنید شاید انتخاب یک اسکیپ روم مناسب کمی برای شما دشوار باشد. مخصوصا اگر شناخت کافی نسبت به هم تیمی هایتان نداشته باشید. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از انتخاب اتاق فرار نکاتی را که در این مقاله عنوان شد با دقت مطالعه کرده تا بتوانید مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید و تجربه یک بازی مفرح و نشاط آور گروهی را داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید