مقالات

گیم مستر اتاق فرار کیست و چه کاری انجام می‌دهد

گیم مستر اتاق فرار کیست

یکی از اصطلاحاتی که قبل از انجام بازی اتاق فرار باید دانست، اصطلاح گیم مستر است. گیم مستر، یکی از شغل‌های پر رمز و راز در اسکیپ روم‌ها است و وجود آن‌ها باعث افزایش چند برابری هیجان اتاق‌های فرار می‌شود. بدون گیم مستر، علاقه و اشتیاق بازیکنان به شرکت در بازی بسیار کاهش پیدا کرده و چه بسا از ادامه بازی نیز منصرف شوند.
افرادی که برای این شغل مناسب‌اند، علاوه بر داشتن مهارت‌های لازم برای انجام این کار باید علاقه فراوانی نیز به آن داشته باشند. آن‌ها باید در برقراری رابطه با افراد جدید توانمند باشند و به بازیکنان تازه‌ وارد و یا محافظه کار کمک کنند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند.
در این مطلب از گیم فور فان قصد داریم به بررسی نقش و جایگاه گیم مستر در اتاق فرار بیشتر بپردازیم تا شما نیز با این وظیفه مهیج بیشتر آشنا شوید.

اسکیپ روم چیست؟

 اتاق فرار، یا همان اسکیپ روم، نوعی بازی فیزیکی و هیجانی است که در آن افراد یک گروه سعی در حل معماها و سوالات موجود در اتاق‌ها می‌کنند تا بتوانند به هدف نهایی، یعنی خروج از اتاق یا اتاق‌ها دست یابند. اما در این میان هزاران اتفاقات غیر منتظره و مهیج اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود تمرکز شما به سمت آن‌ها جلب شود و بنابراین از حل معماها فاصله بگیرید. ایده‌ اصلی ساخت همچین بازی مهیجی از بازی‌های کامپیوتری گرفته شده است.

اتاق‌های فرار عموماً در قالب فضاهایی از قبیل زندان، سلول انفرادی، خانه‌های متروکه، فضاپیماها و هر مکان دیگری که سازگار با داستان بازی باشد، در دنیای واقعی شبیه‌ سازی می‌شوند.

از آنجایی که جذابیت و هیجان این بازی به صورت انفرادی ناچیز است، تمامی ‌ارائه دهندگان بازی اتاق فرار این بازی را به صورت گروه‌های چند نفری به شما ارائه می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم اگر شما نیز دنبال ماجراجویی و حل مسئله توئم با حس هیجان و یا حتی ترس هستید، به هیچ وجه فرصت امتحان کردن این بازی را از دست ندهید!

گیم مستر کیست

به طور خلاصه، گیم مستر، یا همان بازیگردان اتاق فرار، مانند یک کارگردان در فیلم سینمایی است. او باید از قبل از شروع بازی تا اتمام بازی و خروج شرکت کنندگان، تمامی ‌فعالیت‌ها و عملیات بازیکنان را زیر نظر داشته باشد و همه چیز تحت کنترل او باشد.
نحوه کنترل کردن بازی توسط بازی گردان به صورت حضوری نبوده و با کمک دوربین‌های مداربسته صورت می‌گیرد. در هنگام کار، گیم مستر باید تمام تمرکزش را بر روی بازی گذاشته و حواسش را به فعالیت های دیگر معطوف نکند تا بتواند تجربه بی نظیری را برای بازیکنان رقم بزند.
در اسکیپ روم‌های غیرپیشرفته، به دلیل آن که تمامی‌ وظایف و عملگرهای اتاق بر عهده خود بازی گردان است، عملکرد او دارای تاثیر بسزایی در کیفیت بازی است. در اتاق‌های فرار پیشرفته تر که از سیستم‌های مکانیزه بهره می‌گیرند، اکثر فعالیت‌ها توسط حسگرها، میکروسوئیچ‌ها و سنسورها صورت می‌گیرد و بنابراین وظایف گیم مستر بیشتر به نظارت و کنترل محدود می‌شود.

مطالعه :  معرفی انواع اتاق فرارها برای نوجوانان

در نسخه‌های اولیه، این بازی برای گروه‌های ۶ نفره تشکیل شده بود در حالی که امروزه این عدد متغیر بوده و ممکن است بیشتر یا کمتر نیز باشد ولی در هر صورت باید به صورت گروهی انجام گیرد.

وظایف گیم مستر چیست

بسته به  روحیات و علاقه مندی‌های شرکت کنندگان در بازی، اتاق‌های فرار در ژانر‌های متفاوتی ارائه می‌شوند:

وظایف بازی گردان در اتاق فرار به دو بخش تقسیم می‌شود:

قبل از شروع بازی :

قبل از شروع بازی اتاق فرار، بازی گردان باید از موارد زیر اطمینان حاصل کند:

  • اطمینان از آماده بودن فضا و تجهیزات لازم : گیم مستر وظیفه دارد پیش از حضور بازیکنان در محیط اتاق، تمام پازل‌ها و معماها را در جای خود قرار داده باشد.
  • یادآوری توصیه‌های ایمنی و احتیاطی به شرکت کنندگان بازی : هیچ بازیگردانی دوست ندارد که در اتاق‌های فرارش اتفاق ناهنجاری بیافتد. گیم مستر باید سعی کند تا با توضیح واضح نکات ایمنی از آسیب دیدن بازیکنان جلوگیری کند.
  • توضیح قوانین بازی به بازیکنان : قوانین بازی به طور کامل به شرکت کنندگان تفهیم شود تا بعد از شروع بازی فقط درگیر پیروزی شوند و دچار سردرگمی‌نشوند.
  • بررسی دوربین‌ها و لوازم کنترل اتاق‌ها : از آنجایی که همه چیز در اتاق‌های فرار باید تحت نظارت و کنترل گیم مستر باشد، لوازم نظارتی نیز باید به خوبی کار کنند و دچار نقص فنی نباشند.
  • امتحان کردن بازی قبل از شروع توسط خود تیم گرداننده بازی: گیم مستر و همکاران او باید قبل از دعوت دیگر افراد به بازی، خودشان بازی را امتحان کنند.

هنگام بازی :

از زمانی که گیم مستر فرمان شروع بازی را صادر می‌کند، بازی آغاز شده و بازیکنان شروع به حل معماها و پازل‌های بازی می‌کنند. در اینجا کار گیم مستر اتاق فرار هنوز تمام نشده است و باید در فعالیت‌هایی از قبیل زیر نظر گرفتن فعالیت‌های بازیکنان، انگیزه دادن به افرادی که در ادامه بازی ناامید شده اند و کنترل افرادی که حرکات و رفتارهای پرخاشگرانه دارند، همچنان در بازی مشارکت داشته باشند.
در کل می توان گفت که بازی گردان بودن شغلی ثابت و فرمول دار نیست و این خود بازی گردان است که باید با توجه به شرایط بازیکنان، تغییراتی را در بازی ایجاد کند تا افراد خاطره خوبی از بازی به یادگار داشته باشند.

سخن پایانی

یکی از جذاب ترین شغل‌های افراد در اتاق‌های فرار، گیم مستری است. وظیفه اصلی فرد در این شغل جذاب آموزش، اجرا، پیشبرد، هیجان‌انگیز کردن و درنهایت به پایان بردن بازی درست مانند یک کارگردان تئاتر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید